prowadzić szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ oraz przeprowadzać audyty bezpieczeństwa. Osoba chcąca pracować w branży BHP musi przede wszystkim ukończyć studia podyplomowe lub musi posiadać wykształcenie kierunkowe o specjalności, która dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto osoba taka musi odbyć co najmniej roczny staż kierunkowy, żeby móc pracować jako specjalista od spraw związanych z BHP. Praca w branży BHP, wbrew powszechnemu przekonaniu, wymaga sporej odpowiedzialności oraz znajomości bieżących przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Specjaliści zatrudnieni w firmie BHP muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę na wiele różnych tematów, ponieważ branża BHP obejmuje świadczenie sporego zakresu usług.
Definicja BHP
BHP, czyli inaczej bezpieczeństwo i higiena pracy, jest powszechnie używaną nazwą, która określa zbiór zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy. Ponadto BHP to nie tylko zbiór zasad, ale także osobna dziedzina wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem właściwych warunków pracy. BHP jest na tyle szerokim pojęciem, że w jego ramach można znaleźć kwestie zahaczające o ergonomię, medycynę pracy, ekonomikę pracy oraz o psychologię pracy. Zasady związane z bezpieczeństwem i higieną pracy muszą być stosowane przez wszelkie firmy i przedsiębiorstwa. Przepisy prawne regulujące kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy znajdują się w Kodeksie Pracy, którego musi przestrzegać każdy pracodawca. Organem, który stoi na straży przestrzegania przepisów BHP, jest Państwowa Inspekcja Pracy. Na rynku istnieją specjalne firmy, które działają w branży BHP oferując wiele przydatnych usług pracodawcom, jak na przykład wstępne i okresowe szkolenia BHP, przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa oraz wykonanie oceny ryzyka zawodowego.
Czas trwania szkolenia BHP
Firma działająca w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się przeprowadzaniem odpowiedniego szkolenia BHP. Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla każdego pracownika oraz pracodawcy. Jedną z najczęściej stosowanych form szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są seminaryjne spotkania z prowadzącym. W zależności od rodzaju szkolenia BHP może ono trwać krócej lub dłużej. Czas trwania szkolenia BHP jest uzależniony od rodzaju kursu i tego, jaki zakres materiału obejmuje. Szkolenia BHP mogą trwać od ośmiu godzin lekcyjnych aż do trzydziestu dwóch w zależności od wybranego kursu. Najdłużej trwający kurs BHP, czyli minimum trzydzieści dwie godziny lekcyjne, jest przeznaczony dla pracowników służby BHP. Natomiast najkrótsze szkolenia BHP trwają od ośmiu godzin lekcyjnych i są to kursy przeznaczone dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach biurowych oraz dla pracowników na stanowiskach robotniczych. Pod uwagę należy także wziąć okres ważności danego szkolenia BHP.
Świadczenia BHP związane z odzieżą ochronną
Każdy pracodawca posiada obowiązek stosowania się do określonych przepisów BHP, w ty także do zapewniania odpowiednich świadczeń zatrudnionym pracownikom. Jednym ze świadczeń, które wynika z przepisów, jest zapewnienie obowiązkowego szkolenia BHP pracownikom. Innym istotnym świadczeniem z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich środków ochronnych. Zapewnienie środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej jest konieczne w sytuacji, gdy pracownicy w miejscu pracy mogą mieć styczność z niebezpiecznymi oraz szkodliwymi dla zdrowia czynnikami i substancjami. Innym świadczeniem wynikającym z przepisów BHP jest zapewnienie pracownikom odzieży zmiennej oraz obuwia zmiennego, jeśli przy wykonywanej pracy istnieje ryzyko zabrudzenia lub zniszczenia odzieży pracowników. Zapewniane środki ochrony oraz odzież z obuwiem zmiennym należą do własności pracodawcy, więc jego obowiązkiem jest także dbanie o właściwą higienę i stan odzieży. W celu sprawdzenia, czy firma spełnia wymagania przepisów BHP, dobrze jest przeprowadzić audyt bezpieczeństwa.